Hello!

Udało się! Witaj w Instytucie Psychologii UJ – czołowym ośrodku badań naukowych z zakresu psychologii w Polsce, a przede wszystkim na jednych z najlepszych studiów psychologicznych w naszym kraju. Teraz to także Twój Instytut :)

Domyślamy się, jak wiele ciężkiej pracy włożyłaś_eś w to, aby dostać się na studia psychologiczne. Możemy też tylko sobie wyobrażać, jak trudne były zdalne lekcje, przygotowania do matury oraz egzamin dojrzałości. Dlatego chcemy ułatwić Ci pierwsze kroki na uniwersytecie. Na tej stronie znajdziesz kilka praktycznych rad dotyczących nie tylko studiów, ale także wsparcia, które możesz uzyskać na swojej nowej uczelni.

01

Sekretariat

Od momentu wpisu na studia opiekę nad Tobą przejmuje sekretariat Instytutu Psychologii, mieszczący się na drugim piętrze naszego budynku przy ul. Ingardena 6. To w tym miejscu rozstrzygają się wszystkie sprawy związane z przebiegiem studiów. Tutaj także otrzymasz numer konta, na które wniesiesz opłatę za wydanie legitymacji.

W trakcie zapisu na studia otrzymałaś_eś dane logowania do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów. Jest to wielka baza danych, w której znajdziesz informacje nie tylko o miejscach i terminach wykładów i ćwiczeń, ale także o wykładowcach, uzyskanych ocenach i stypendiach.

Szczegółowe informacje o tym, jak korzystać z USOS-a, znajdziesz tutaj.
Po zalogowaniu będziesz mieć podgląd swojego toku studiów.

02

Zapisy na #zajęcia

Nie musisz się zapisywać na zajęcia ani do grup: zostaniesz do nich przypisana_y automatycznie. Kursy, które będziesz wybierać, zaczynają się dopiero na trzecim roku. Swój plan zajęć zobaczysz w USOS-ie. Samodzielnie zapisujesz się wyłącznie na zajęcia z WF.

Warto dołączyć do Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ. Jesienią odbywa się Kongres Młodej Psychologii. Poznaj także Bractwo Czapki Studenckiej oraz prężnie działające stowarzyszenie All In UJ, z którym realizujemy projekt “Science First”.

Poznajmy się!
We wrześniu Samorząd Studentów UJ organizuje „Dni Zero”. To wydarzenia, podczas których lepiej poznasz Uniwersytet, innych studentów i miasto. Nie wiemy jeszcze, jak będą przebiegały w tym roku. Szczegóły znajdziesz na stronie samorządu, na Facebooku oraz w specjalnej witrynie internetowej.

03

Wyprowadzka

Jeśli planujesz wyprowadzkę z rodzinnego domu, być może zdecydujesz się zamieszkać w akademiku. Wniosek o miejsce w domu studenckim złożysz w USOS-ie. Informacje o terminach, zasadach i niezbędnych dokumentach znajdziesz na specjalnej stronie. Zwykle osoby przyjęte na pierwszy rok mają pierwszeństwo w naborze wrześniowym.

04

Legitymacja studencka

Na początku roku akademickiego otrzymasz legitymację studencką. Daje Ci ona wiele zniżek, w tym 51% ulgi na komunikację miejską i niektóre pociągi. Pamiętaj, że jeśli kupisz np. bilet PKP ze zniżką studencką, w pociągu musisz okazać legitymację.

Legitymacja to także Twoja karta biblioteczna. Aktywujesz ją w Bibliotece Jagiellońskiej, która znajduje się tuż obok naszego Instytutu.

Legitymacja służy również jako nośnik Twojego biletu miesięcznego na autobus i tramwaj. A w przyszłości być może i metro xD
Pierwsze doładowanie możesz zrobić w punkcie MPK lub online.

05

Nie znajdziesz nas na pudelku, ale...

Jeśli chcesz poznać swoich wykładowców i wykładowczynie, możesz obejrzeć lub posłuchać jednego z kilkudziesięciu programów popularnonaukowych, które realizuje Instytut. Na tej stronie znajdziesz kolejne wydania cyklu „Science First”, m.in. o depresji klimatycznej, radykalizmach politycznych, samotności czy toksycznej miłości. Wszystkie odcinki znajdziesz tutaj.

A latem na naszym Facebooku rozpoczynamy kampanię „LIPS – lato z Instytutem Psychologii”, podczas której dwa razy w tygodniu będziemy publikować wybrane materiały archiwalne. Możesz też przejrzeć naszą stronę „Instytut w mediach”, gdzie zapoznasz się z medialnymi wypowiedziami badaczek i badaczy z Twojego Instytutu.

06

Kochane #pieniążki!

Jeśli jesteś laureatką_em ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej lub finalistką_tą olimpiady międzynarodowej, możesz się starać o stypendium z Rektorskiego Funduszu Stypendialnego dla Olimpijczyków. Dokumenty możesz składać od początku września, a szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Funduszu.

Jeśli spełniasz określone kryteria dochodu na członka rodziny, możesz złożyć wniosek o stypendium socjalne. Jest ono wypłacane co miesiąc przez pierwszy semestr. Pod koniec semestru musisz złożyć dokumenty na następne cztery miesiące. Podstawowe informacje o niezbędnych dokumentach znajdziesz tutaj. Wniosek składasz elektronicznie w USOS-ie.

Coś pominęliśmy? Jeszcze więcej informacji o pierwszych krokach znajdziesz na ogólnouniwersyteckiej stronie “Witaj na I roku!”.

07

Nie jesteś sam_a

Czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia? Z pomocą pospieszy Ci SOWA, czyli Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji. SOWA oferuje: interwencję w kryzysach psychicznych, wsparcie w adaptacji, promocję zdrowia i edukację prozdrowotną, pomoc w poszukiwaniu opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej. Więcej informacji znajdziesz na stronie ośrodka.

Na Uniwersytecie działa też Organizacja Studentów LGBTQ+ i Sojuszników TęczUJ.

Coś pominęliśmy? Jeszcze więcej informacji o pierwszych krokach znajdziesz na ogólnouniwersyteckiej stronie "Witaj na pierwszym roku!"Dowiedzsię więcej

Wreszcie – sprawa kluczowa: klimat.

Na naszej uczelni działa Rada Klimatyczna oraz inicjatywa klimatUJ. Tutaj znajdziesz więcej informacji o działaniach proklimatycznych podejmowanych na naszej uczelni. A stąd pobierzesz książkę “Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”, której współautorkami są badaczki z Instytutu Psychologii UJ. Koniec świata można jeszcze zatrzymać!

pobierz książkę

A teraz odpocznij, nie rób nic:

przed Tobą wakacje.

Masz prawo do lenistwa.Dowiedzsię więcej

Do zobaczenia w październiku!