Czy istnieją pokolenia?

Tak, wiemy, że z kategorią „pokolenia” (generacji) jest trochę kłopotów. W najprostszym rozumieniu używa się jej od określenia osób urodzonych w pewnym okresie. Od niedawna badaczki i badacze społeczni ponownie i coraz chętniej sięgają po kategorię generacji. Inni stanowczo się od niej odcinają. Samo istnienie gen Z, także jest przedmiotem debat i sporów, w których biorą udział przedstawiciele i przedstawicielki nauk społecznych.

Tutaj znajdziesz kilka informacji o tym, czym jest pokolenie Z, i co o gen Z mają do powiedzenia naukowcy i naukowczynie:

01

Gen Z nie jest „rozpieszczone”: są bardzo współpracujący, samodzielni i pragmatyczni

pisze dr Roberta Katz ze Stanford University
zobacz artykuł
02

Urodzeni od połowy lat 90. należący do Gen Z to pierwsze pokolenie, które nigdy nie poznało świata bez Internetu, i najbardziej zróżnicowane pokolenie jak dotąd

piszą autorki „Gen Z, Explained. The Art of Living in a Digital Age”, obszernej analizy wydanej przez The University of Chicago Press
zobacz artykuł
03

O pokoleniach i różnicach pokoleniowych

piszą też psycholożki w artykule „Generations and Generational Differences: Debunking Myths in Organizational Science and Practice and Paving New Paths Forward”
zobacz artykuł
04

Dlaczego gen Z jest tak zestresowane?

pyta psycholożka rozwojowa Emma Adam w serwisie Association of Psychological Science
zobacz artykuł
05

O tym, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na gen Z

raport Biura Analiz Parlamentu Europejskiego
zobacz artykuł
06

A może nie ma czegoś takiego jak pokolenie?

pyta profesor Philip N. Cohen z University of Maryland
zobacz artykuł